Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesi Gerçekleşti

Acıbadem Okulları olarak isim sponsoru olduğumuz Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesi 17 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşti. Yaklaşık bin kişinin dinleyici olarak katıldığı ve Güney Kore eğitim modelinden örneklerle yarının eğitiminin konuşulduğu zirvede değinilen konular merakla takip edildi.

Genel Müdürümüz İdris Topçuoğlu şu sözlerle zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi:

“Ülke eğitimine katkıda bulunmak istediklerini vurgulayarak, "Bu zirve Acıbadem Okullarının kendi eğitim modelini oluşturmasındaki arayışlardan hareketle ortaya çıkan bir zirvedir. Biz bu arayışı ülkemize mal edelim, bizimle sınırlı kalmasın istedik. Çeşitli ülkelere ziyaretlerimiz oluyordu. Eğitime gönül veren çok güzel insanlar var. Biz o ülkelerin eğitim sistemlerine önemli katkıda bulunan insanları ülkemize davet edelim dedik. Geçen yıl Finlandiya'dan misafirlerimiz vardı, Finlandiya modelini anlattılar. Bugün de Güney Kore'den misafirlerimiz var, Güney Kore'de neleri başardıklarını bize anlatacaklar. Kendi okulumuzda olan arayışımızı ülkemize mal ettik."

ilk bölümünde Güney Kore Eski Başbakan Yardımcısı Jeajong Lee’yi ‘Rüya Okulu ve Köy Eğitimi’ konusuyla dinledik. Lee Jaejoung, "Eğitimde en önemli şey gelecek eğitimi için öğrencinin ön ayak olduğu bireysel müfredatların oluşturulması. Buna saygı göstermeliyiz. Öğretmen sadece not veren olmamalı. Okulun dışında yeni mekanlara, yeni sınıf yapılarına ihtiyacımız var." dedi.

Zirvenin amacını ve organizasyonu çok beğendiğini vurgulayan Jaejoung, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Öğretmenin rolü değişmeli, sadece not veren olmamalı. Okulun dışında yeni mekanlar, yeni öğrenme mekanları ve sınıf yapıları düşünmeliyiz. Şehirde olsun, köyde olsun okullar geleceğimiz. Yaratıcı bir okul zorlukların üstesinden gelmemiz için bize faydalı olacaktır. Sadece öğrenciler için değil, tüm toplum için eğitim şart. Öğrencilerin geleceği anlaması için çalışmalar yaptık ve bu süreçte Kore'de değişikler oldu. Kuzey ve Güney Kore arasında, ABD zirvesi oldu. Kuzey-Güney arasındaki herkesi etkileyen gerilimler düşürülmeye çalışıldı. İstiyoruz ki öğrenciler birleşmenin ne olduğunu, değerini, barışın ne demek olduğunu anlasın. Amacımız dünya barışını, insan haysiyetini koruyacak öğrenciler. İnsanları tehdit eden birçok konu var dünyada. Terör, ekonomik eşitsizlikler, doğal afetler var. Birçok şey insanlığı ve haysiyetini tehdit ediyor. Öğrencilerin etrafımızda olanları anlamaları çok önemli. Neden böyle şeyler gerçekleşiyor dünyada? Böylece barışın nasıl korunması gerektiğini anlayabilecekler çocuklar. Geleceğin eğitimi için en önemli konu kendi kendilerine öğrenmelerini nasıl sağlayabiliriz? Bu önemli."

Daha sonra Seul Uluslararası Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ki Seok Kim, ‘Eğitimin Ekonomi Üzerindeki Etkisi ve Güney Kore’nin Dönüşümü’ başlığı ile katılımcılarımızla buluşurken Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel 'Beyin ve Eğitim' konusu ile bizlerle birlikteydi.

Yarının eğitimini konuşmak üzere toplandığımız zirvenin ikinci bölümünde de eğitim hakkında ufuk açıcı konuşmalar katılımcılarla buluştu.

Okul yöneticisi Lim In Heol’u ”Güney Kore’de Okul Yöneticiliği: Yetiştirilmesi, Görevlendirilmesi ve Yetkileri” konusu ile sahnede ağırladıktan sonra ION Akademi Kurucusu Ali Riza ERSOY Endüstri 4.0 konusuyla bizlerle birlikte oldu.

Konuk ülkemiz olan Güney Kore’de eğitim ve kalkınmanın nasıl olduğunu ise Eğitim Kalkınma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Choı Sang Duk’dan dinledik. Öğretmenlerin yoğun katılım gösterdiği zirveye Dijital Araştırmalar Derneği Başkanı Gökhan Yücel ”Öğretmen Ve Dijital Dünya” sunumuyla ışık tuttu.

Enerjisini gün boyu kaybetmeyen zirvede eğitimin en önemli ayaklarından biri olan okul öncesi eğitimin Güney Kore’deki yapılanmasını ise Kore Çocuk Bakımı Ve Eğitimi Enstitüsü’nden Dr. Moon Mugyeong’un konuşmasında dinledik.

Acıbadem Okulları 2. Yarının Eğitimi Zirvesi, ülkemizi yakından tanıyan Güney Kore Hanyang Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lee Hee Soo’nun ”Türkiye – Güney Kore Yükseköğretim Karşılaştırması Ve Ankara Okulu” konulu konuşması ile noktalandı.