Gül Ağacı

Hepimiz eğitim sistemimizdeki farklı “model okulların” varlığından haberdarız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği temel müfredatımızın dışında her bir okulun öncelediği farklı değerler var. Biz Gül Ağacı Çocuk Yuvası olarak kendi ahlaki normlarımızı ve kültürümüzü sadece müfredatımıza değil mekanımıza, etkinlik faaliyetlerimize, yemek kültürümüze, kullandığımız eğitim materyallerimize yansıtma fikrini ön plana çıkardık. Bizler için kişinin aldığı eğitim onun aynı zamanda ruhunu da eğitmeli ve yüceltmeli. Bizler eğitim düzeyleri arttıkça egoları büyüyen bireyler yetiştirmek istemiyor ve çocuklarımızın aldığı eğitimlerin onları sadece bilgiyle değil, ahlakla ve erdemle de kuşatmasını hedefliyoruz.

Ayrıca “Farkımız, doğallığımız” diyoruz… -İmkanlar dahilinde- kullandığımız eğitim materyallerinden, temizlikte kullandığımız malzemelere varıncaya dek her şeyin doğalını tercih ediyoruz. Yiyeceklerimizde de aynı özeni gösteriyor hatta sebze ve meyvelerimizi çocuklarımızla beraber ekip topluyoruz. Bizim çocuklarımız toprağın bereketini görerek büyüyorlar.

Yine” doğal ortamımız olan” bahçemizde yaptığımız eğitimlerimizin amacı; çocuklarımıza ağacın yeşilini, bir çiçeğin kokusunu, batan güneşin kızıllığını göstererek Yüce Yaratıcımızın sanatını keşfetmelerine yardımcı olmak ve tabiatın insan ruhuna verdiği ferahlığı hissettirmektir.

“Doğallığımız”, çocuklarımızla ve velilerimizle kurduğumuz iletişim dili için de geçerlidir. Biz ebeveynlerimizi Gül Ağacı çatısı altında büyük bir aile olarak görüyor ve paylaşımlarımızı aynı samimiyet çerçevesinde yapıyoruz.

Yine “Doğallık” ilkesiyle paralel olarak , dar kalıplara sıkışmış/sıkıştırılmış çocuklar yetiştirmek yerine; kendi özgünlüğünü koruyabilen, fıtratı/karakteriyle çatışmayacak bireyleri toplumumuza kazandırmayı amaçlıyoruz.

Biz çocuklarımızla beraber yeniden doğayı keşfederken, her birinin kabiliyetlerini, yeteneklerini de keşfetmeye çalışıyor ve eğilimlerine göre kapılar açarak, öngörülerimizi siz ailelerimizle paylaşıyoruz.

Biz aynı zamanda - kul olma bilinciyle çatışmayacak şekilde- çocuklarımızın özgüvenlerini tamamlamalarına yardımcı olmak istiyoruz. Kendinde olanın farkında varma ve kendini ifade edebilme kabiliyetlerini geliştirmek için onlara sağlıklı ortamlar sunmaya çalışıyoruz.

Zamanın ve şartların hızla değiştiği günümüzde Hz. Ali’nin “Çocuklarınızı yaşadığınız çağa göre değil; onların yaşayacakları çağa göre yetiştirin.” tavsiyesine uyarak emanetlerimizi, ileriyi görmeye çalışarak eğitmeye çalışıyoruz. Bu alt yapıyla yetişen çocuklarımızın bir sonraki çağın öncüleri olacaklarını ümit ediyoruz.

Biz çocuklarımıza ilham olmak istiyoruz…

Ve son olarak Yirmi Bir yıllık eğitim tecrübemizle, yetiştirmeye çalıştığımız yavrularımızı bizlere emanet ettiğiniz için teşekkür ediyor ve bu eğitim serüvenimizde her türlü katkınızın bizim için çok değerli olduğunu ifade etmek istiyoruz.